2009. augusztus 22., szombat

Szilvás gombóc.






Nagy kedvenc nálunk a szilvás gombóc, így aztán szilvaérés idején többször is a tányérunkra kerül. Egyszerűen megunhatatlan, de gondolom ezzel sokan vagyunk még így. Lehetőleg jó nagy, és főként érett szilvákat válogattam össze, majd krumplis tésztába rejtettem bele. Emlékszem a régi időkben, ha éppen tejfölös gombócleves (leves receptje a linkre kattintva megtalálható) volt ebédre, akkor mindig szilvás, vagy lekváros gombóc volt a második fogás. Volt hogy egyszerűen csak forrázott tésztával készítettünk, de én a krumplisat mindig is jobban szerettem. Tálaláskor pedig elmaradhatatlan a fahéjas porcukor, és az utóbbi időben még a tejföl is. Lehet kicsit furán hangzik, de érdemes kipróbálni, mert tejfölösen nagyon, de nagyon finom.






Hozzávalók:

kb. 20 db szilva

30 dkg krumpli
kb. 40 dkg liszt (v. amennyit felvesz)
1 db tojás (nagy)
1 mk só

Forgatáshoz:

1 cs zsemlemorzsa (nagy)
1-1,5 dl olaj






A zsemlemorzsa pirításával kezdjük, hogy a készre főtt gombócokat, a főzővízből kiszedve, rögtön beletudjuk forgatni.

Az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá a zsemlemorzsát, és állandó keverés mellett pirítsuk szép aranybarnára. (kisebb lángon pirítsuk, és kevergessük, mert a zsemlemorzsa könnyen megég)

A krumplit pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockákra, és enyhén sós vízben főzzük puhára.

Ezután szűrjük le, krumplinyomón  nyomjuk át, (v. villával alaposan nyomjuk össze) és hagyjuk kihűlni. (mindenképpen hagyjuk kihűlni, mert ha meleg a krumpli, akkor nagyon sok lisztet felvesz, és a tészta lágy lesz, és nehéz vele dolgozni)

Amikor a krumpli kihűlt, adjuk hozzá a lisztet, a sót, és az egész tojást, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (A lisztet ne egyszerre adjuk hozzá mert lehet hogy kevesebb is elég, de ha szükséges akkor többet is tehetünk hozzá. Egy könnyen nyújtható tésztát kell hogy kapjunk.)

Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki vékonyra a tésztát, majd vágjuk fel akkora kockákra, hogy a szilvát könnyedén beletudjuk majd csomagolni.

Ezután a tészta közepére helyezzük rá a szilvát, majd formázzuk gombóccá.

Egy nagyobb edénybe forraljuk fel bőséges mennyiségű vizet, majd óvatosan helyezzük bele a gombócokat. Várjuk meg még feljönnek a forrásban lévő víz tetejére, majd főzzük 5-6 percig. (közben fakanállal óvatosan keverjük meg, nehogy leragadjanak az edény aljára)

A készre főtt gombócokat szűrőkanállal szedjük ki, alaposan csepegtessük le, majd óvatosan forgassuk bele az előzőleg megpirított zsemlemorzsába, és tálalásig tartsuk melegen.






Tálaláskor a gombócokat szedjük tányérra, ha előzőleg nem magoztuk ki, akkor távolítsuk el a szilvamagokat, majd szórjuk meg fahéjas porcukorral. Ízlés szerint pedig meglocsolhatjuk még tejföllel is.

5 megjegyzés:

  1. Ez az az igazi!!! Jaj, de szeretem!! Ha most előttem lenne, hármasával venném a tányéromra. Nagyon szépen fotóztad! :-))

    VálaszTörlés
  2. Yasmine!

    Köszönöm!!! Olyan régen volt már hogy én négyesével ettem.

    VálaszTörlés
  3. Soha nem csináltam még,de meglepem vele a még páromat.:):)
    Köszönöm...

    VálaszTörlés
  4. Ré!!
    Köszönöm a látogatásodat, és gondolom már elkészítetted a gombócot a párodnak.

    VálaszTörlés
  5. Szia! Sajnos még nem volt rá időm,de majd ha jobban leszek megcsinálom.:))

    VálaszTörlés